TARİFLER
Sos TARİFLERİ < GERİ DÖN

Temel Domates Sos (1 – 1,5 litre)

Domates denildiğinde hepimizin aklına İtalyan mutfağı gelmesine rağmen, aslında domatesin çok daha uzak diyarlardan, yeni dünyadan gelmesi biraz şaşırtıcıdır. Ancak, her nereden gelmiş olursa olsun, İtalyanlar tarafından büyük aşkla karşılanmış ve o kadar iyi işlenmiştir ki, artık ayrı düşünülemez.
Bir zamanlar Londra ve New York gibi şehirlerde İtalyan lokantalarının limitli İtalyan lezzetlerini sundukları ve genelde tüm sosların domates bazlı olduğu bir dönem vardı. İste bu zamanlarda, yani domates sosunun kral olduğu bu dönemde, klasik İtalyan lokantalarına (Trattoria)  Kırmızı Sos Lokantası (Red Sauce Joint) denilirdi.

O dönemlerden kalma, klasik, basit, biraz geri kafalı bir domates sos her zaman elimizin altında bulunması gereken en temel ürünümüzdür. Bu sos tarifini her türlü domates soslu makarna için baz sos olarak kullanabilir, pizza tabanına sürüp klasik bir Margarita hazırlayabiliriz. Domates sosu ile inanılmaz bir uyum sağlayan, lezzet patlaması yaşatan ürün ise içine bir iki damla kattığımız Worchester sos. Yüksek miktarda doğal glutomat içeren domates, Worchester sos ile birleşince eksiksiz bir lezzete dönüşmektedir.

Malzemeler:

- 100 ml Zeytinyağı
- 1 adet ince dilimlenmiş soğan
- 1 diş kıyılmış sarımsak
- ½ kaşık tuz
- ¾ çay kaşığı karabiber
- 1 çay kaşığı pul biber
- 750 gr. dörde bölünmüş, çekirdeksiz domates,
- 3 x 400 gr. Demko Konserve Domates
- 1 çay kaşığı fesleğen (Kuru)
- 1 çay kaşığı kekik (Kuru)
- 1 çay kaşığı acı sos
- 2 çay kaşığı Worchester Sos

Yapılışı:
Soğanları pul biber, sarımsak ve karabiber ile  renk vermeden düşük ateşte yağın yarısı ile  terlet. Transparan olduklarında domatesi (taze) ve yağın kalanını ekle. Kavurmaya devam et.
Konserve domatesleri ekle, kaynama noktasına gelince, altını iyice kıs ve kapak kapalı 1 saat tıkırdat.

Worchester sosu ve kuru baharatları ekle.

Tadına bakarak tuz ve şekerini ayarla.

Ürünler