TARİFLER
Aperatif TARİFLERİ < GERİ DÖN

Gyoza

Gyoza, geleneksel olarak kıyma ve sebzeler ile doldurulan Asya türü mantılardır. Aslında Çin mutfağına ait olan bu lezzet (Çin versiyonu Jiaozi) Japonlar tarafından çok sevilmiş ve sahiplenilmiştir. Japonca da Çin karakteri kullanılarak yazılır ancak Japon telaffuzu ile okunur. Bu, Japon mutfağından çıkmadığının en önemli işareti sayılabilir.

Çin ve Japon versiyonlarındaki en büyük fark Gyoza’da Jiaozi’ye nazaran çok daha belirgin olan sarımsak aroması kabul edilebilir. Haşlama, derin yağda ve tavada kızartma olarak pişirilebilir. Ancak en ünlü ve tercih edilen şekli tavada çıtırlaştırılıp buharda pişirilen şeklidir (Yaki-Gyoza).

Malzemeler:

- 30 - 40 adet Gyoza Hamuru - Pod Sticker
- 200 gr. lahana
- 200 gr. dana kıyma
- 30 gr. ince doğranmış taze soğan
- 30 gr. ince doğranmış taze sarımsak
- 15 gr. rendelenmiş taze zencefil
- 1 çay kaşığı Amoy Susam Yağı
- Tuz
- Toz beyaz biber
- 1 çorba kaşığı mısır nişastası
- 3 kaşık Amoy Soya Sosu
- 2 kaşık Amoy Pirinç Sirkesi

Yapılışı:

- Malzemeleri ölçün, sebzeleri ince doğrayın. Lahanayı yaprakları yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 2-3 dakika haşlayın. Süzüp, süzgecin içinde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yaprakları sallayarak fazla suyundan kurtulun. Ancak kesinlikle sıkmayın. Gyoza mantılarının lezzetli olması için lahananın suyu gerekli. Sadece yaprak üzerinde biriken fazla sudan kurtulun. Lahanaları da ince doğrayıp tüm malzemeleri bir kaba alın.
- Ellerinizi kullanarak tüm malzemeyi yoğurun. Homojen bir karışım elde edinceye kadar iç harcı yoğurun. Japon Gyoza ustaları daha yumuşak ve lezzetli bir iç harç elde etmek için karışımı toplayıp sert bir şekilde, dövercesine tekrar kaseye atılmasını önermektedir.
- Gyoza hamurlarını doldurmaya başlayın. Yaklaşık bir kaşık iç harcını Gyoza hamurunun içine yerleştirin. Hamur kenarlarını parmağınızı ıslatarak nemlendirin. Bu hamurun yapışmasını sağlayacak. Ancak hamurun çok yumuşamaması için çok ıslatmayın.
- Sonra hamuru ikiye katlayın İç dolgunun biraz üzerinden katlayın.
- Tam tepe orta noktasından hafifçe sabitleyin. Hamurları pile şeklinde kapatmak için burası başlangıç noktanız olacak.
- Hamuru birbirinin üzerine gelecek ve pile oluşturacak şekilde orta noktadan kenara doğru katlayarak kapatın.
- Bir tarafı bitirince aynı şekilde diğer tarafı kapatın.
- Kapattığınız Gyoza mantısını düz bir zemine koyarak dik ve sabit durduğunu kontrol edin. Devriliyorsa elinizle kenarlarından düzelterek şekil verin.
- Tüm iç harcınızı kullanarak Gyoza mantılarınızı doldurun
- Kalın tabanlı ve kapaklı bir tavada 1-2 kaşık sıvı yağı ısıtın ve Gyoza mantılarının tabanlarını kızartmak için yerleştirin.
- Tabanlarının renk almasını sağlayın.
- Sıcak tavaya birkaç kaşık su döküp hemen kapağını kapatın. Oluşan buharda Gyoza mantılarının haşlanmasını sağlayın. Dikkat - tavanın sıcak ve yağlı olmasından dolayı suyu döktüğünüz anda yağ sıçrayabilir. Kapağı çok hızlı kapatmalısınız.
- Gyoza mantılarının üstleri pişinceye kadar haşlayın. Kızarmış tabanı üste gelecek şekilde servis edin
- Eşit miktarda soya sosu ve pirinç sirkesini karıştırıp hazırladığınız dip sosa bandırarak tüketiniz

Ürünler