TARİFLER
Aperatif TARİFLERİ < GERİ DÖN

Arancini – Risotto Topları

Türkçe’de “Küçük Portakal” anlamına gelen Arancini, adını şeklinden alır ve kökeninin 10.yy’da adayı pirinç ile tanıştıran Arap istilacılara dayandığı kabul edilir.

 O dönemde Arap kültüründe yaygın bir yeme şekli olan, pirincin elde top yapılarak et balık gibi yiyecekleri sıyırmak için ekmek gibi kullanılması Arancini üzerindeki Arap etkisinin bir isareti olarak görülse de; Şef Giorgio Locatelli  “The Food of Sicily” kitabında  tarlaya veya  tekneye taşıması pratik olduğundan pirinç toplarının içinin doldurulduğu düşüncesinden bahseder.Ünlü Italyan şef Antonio Carluccio’nin Arancini için yaptığı Sicilya usulü öğle arası sandviçi benzetmesi de bu düşünceyi destekliyor.

Japonların bento kutularındaki pirinç topları (Onigiri), Türk mutfağındaki içli köfte ile benzerliği de tartışılamaz.Kısacası Arancini tüm dünya mutfaklarında gördüğümüz, rahat taşınan, hızlı tüketilen ve birçok lezzeti barındıran, çeşitli kaplamalar içine doldurulmuş yemeklerden bir tanesidir. 

 Sicilya’da safranla pirinç haşlanarak hazırlanan Arancini artık her türlü artan risotto ile yapılmaktadır. İçerisine ragu, domates sos, mozarella, bezelye vb. malzemeler  doldurulur ve üzeri panelenerek kızartılır.

Aşağıdaki tarif risottonun artmadığı ve son pirinç tanesine kadar tüketildiği durumlarda, sıfırdan Arancini yapmak istediğinizde, kullanabileceğiniz temel bir tariftir.

 Risotto ilk piştiğinde biraz al dente yani dişe gelen yapıda olmalıdır. Ancak, Arancini bekleyen risottodan yapıldığından ve beklediği sürede daha fazla neme maruz kalacağından biraz daha yumuşak olmalacaktır. Bu tarifi uygularken pirincin beklemiş risottoya yakın bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

 Tek lokmalık boyutlarda, kanepe olarak pratik ve lezzetli bir alternatif olacaktır.

 Malzemeler :

- 500 Gram Riso Gallo Carnaroli veya Arborio pirinci

- 40 ml Zeytinyaği

- 80 Gram Tereyağı

- 1 Adet Kabak, rendelenmiş

- 1 Adet Soğan, orta boy, çok ince doğranmış

- 4 dal Taze Kekik, yaprakları sıyrılmış

- 1 Avuç Parmesan Peyniri, rendelenmiş

- 2 Lt Sebze Suyu

- 100 Gram Mozzarella Peyniri, Küçük Küp şeklinde kesilmiş

- Yeteri Kadar Sabena Panko Ekmek Kırıntısı, Üzerini kaplamak için, robottan geçirilerek un haline gelmiş

- 2 Ad Yumurta  , Panelemek için

Yapılışı:

- Tereyağının yarısı ile zeytinyağını kalın tabanlı bir tencerede ısıtın, soğan ve rende kabağı terletin. Taze kekik yapraklarını ekleyin.

- Bu sırada ayrı bir tencerede sebze suyunu ısıtıp, sıcak olarak muhafaza edin.

- Soğanlar transparan olup, yumuşayınca pirinci ekleyin ve iyice karışmasını sağlayın. Sebzelerin renk almamasına özen gösterin.

- Sıcak sebze suyunu birer kepçe ekleyerek risottoyu pişirin. Pirinç tamamen piştikten sonra, beklemiş risotto kıvamında, parmesan ve tereyağını ekleyip, bağlayın. Tuz ve karabiberini kontrol edin.

- Pişen risottoyu düz bir tepsiye yayarak soğumasını sağlayın.

- Soğuduktan sonra golf topu büyüklüğünde yuvarlaklar yaparak orta kısmına küp mozzarellayı koyun. Tamamen yuvarlayarak top haline getirin. Kokteyllerde kanepe olarak servis edecekseniz daha küçük, tek lokmalık toplar yapmanız gerekecektir.

- Hazırladığınız topları, un, yumurta ve panko karışımında paneleyin ve derin yağda kızartın. Pane harcına rende parmesan karıştırabilirsiniz.

- Temel domates sosun üzerinde veya yanında servis edin.

- Rahat tüketilmesi ve eğlenceli görünüm için Dolfin Kürdanları ile sunulabilir.

Ürünler