TARİFLER
TARİFLERİ < GERİ DÖN

Edamame Yumurta Akıtma Çorbası

Yumurta Akıtma Çorbası Çin mutfağının en temel çorba çeşitlerinden biridir.  Tavuk, sebze suyu gibi baz sıvı nişasta ile yoğunlaştırılıp içerisine tercih edilen sebze ve etler koyulduktan sonra çırpılmış yumurta sıcak sıvıya ip şeklinde akıtılır. Bu şekilde çorbanın içerisinde ipeksi, ip şeklinde yumurta parçaları olması sağlanır.

Doğru yapıldığında içinizi ısıtan muhteşem lezzetli bir başlangıç olan Yumurta Akıtma Çorbası, basit ayrıntılara özen gösterdiğinizde oldukça kolay bir çorba.

Malzemeler:

- 2 lt. tercihen ev yapımı tavuk suyu,
- 1 yemek kaşığı Amoy Soya Sosu
- 50 gr. haşlanmış Edamame tane
- 1 yemek kaşığı Amoy Susam Yağı
- 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil,
- 1 küçük küp şeklinde kesilmiş paket Tofu
- 1,5 çay kaşığı Tuz
- 0,5 yemek kaşığı mısır nişastası
- 3 adet yumurta
- 60 gr. temizlemiş ıspanak yaprakları
- 4 adet çok ince doğranmış taze soğanoğan

Tavuk suyunu zencefil ve 1 çay kaşığı tuz ile kaynatın. Soya sosu ve nişastayı bir kasede karıştırın. Sıcak tavuk suyundan 1 kepçe ekleyerek homojen bir karışım elde edin. Bu karışımı tavuk suyuna ekleyerek karıştırın. Yoğunlaşması için 1-2 dakika daha pişirin. Ateşi iyice kısın.

Kalan tuz, susam yağı ve yumurtayı çırpın. Yumurtanın piştiğinde lastik gibi olmaması için içerisine bir tutam nişasta ekleyin. Tavuk suyunu nazikçe karıştırırken, yumurtayı ip şeklinde akıtarak tavuk suyuna ekleyin. Yavaş ve ince olarak akıtmak çok önemli. Akıtmak için kaseyi yan çevirdiğinizde, kasenin kenarına çatalınızı dayayıp yumurtanın buradan akmasını sağlarsanız daha güvenli ve yavaş bir şekilde akacaktır.

Edamame, ıspanak ve tofuyu ekleyin. Tuzunu ve karabiberini kontrol edip gerekiyorsa ekleyin.

İnce dilimlenmiş taze soğanı da ekleyip servis edin.

Not: Bu tip çorba beklediğinde formunu çok iyi korumaz. Bu sebeple pişirildiği an tüketilmesi önerilmektedir.

Ürünler